Bratia zachraňujú banskoštiavnické tajchy: NEUVERÍTE, s akým nápadom prišli!

Bratia Michal a Slavomír Červeňovci z Banskej Štiavnice prišli s nápadom, ako potešiť priaznivcov miestnych tajchov v podobe exkluzívneho obrazu a zároveň získať financie na ich dobrovoľnícke aktivity pri záchrane Banskoštiavnickej vodohospodárskej sústavy, ktorá je pamiatkou UNESCO. Vytvorili preto aukciu obrazov známych tajchov.

Michal, ktorý sa už dlhodobo venuje problematike Banskoštiavnickej vodohospodárskej sústavy a jeho brat, fotograf Slavomír, prišli s myšlienkou vytvoriť túto aukciu len nedávno. “Rozmýšľali sme, čo by sme tento rok priniesli priaznivcom tajchov a chceli sme niečo iné. Preto sme vytvorili limitovanú edíciu veľkolepých obrazov z tých najkrajších fotografií miestnych tajchov,” hovorí jeden z iniciátorov myšlienky Michal.

Celkovo 12 takýchto obrazov sa rozhodli postupne predať pomocou aukcie, ktorá prebieha skutočne jednoducho. Každý si môže vybrať obraz, ktorý sa mu páči a rezervovať si ho. V tomto prípade sa však cena nenavyšuje, stačí byť najrýchlejší a ako prvý si obraz rezervovať. Minimálna suma podpory je 170 eur za dielo. Autorom týchto obdivuhodných fotografií je Slavomír a tie, ktoré vybral, patria medzi jeho najlepšie v rámci jeho 10 ročnej práce pri fotografovaní tajchov.

“Vyzbierané financie využijeme na nákup nám nedostupného pracovného náradia, ako sú motorové píly, krovinorezy a druhá polovica z finančnej zbierky pôjde na organizáciu dobrovoľníckych brigád v roku 2023,” poznamenáva Michal, ktorý pravidelne organizuje komentované sprevádzanie po tajchoch a zároveň sa zaoberá aj otázkou ochrany banských jarkov, z ktorých mnohé sú v zlom technickom stave.

Pomoci jarkom Banskoštiavnickej vodohospodárskej sústavy, ktorých je 73 a z ktorých je možné zachrániť už len 31 častí, sa však nevenuje dostatočná pozornosť. Mnohé z nich sú podľa Michala Červeňa mimoriadne zdevastované, dokonca veľa z nich už nenavrátene zaniklo.

“Ešte je nádej, že by sa mohlo podariť zachrániť 53 km z pôvodných 170 km jarkov. A to je náš dlhoročný cieľ, ku ktorému, pokiaľ nebude zaručená ich ochrana, pristupujme malými krokmi tak ako vieme, napríklad touto aukciou,” hovorí s tým, že najväčším problémom je nevedomosť o jarkoch a ich ničenie, najmä pri hospodárení v lesoch, výstavbe v blízkosti tajchov a budovaní rôznych turistických atrakcií.

“Ideálne by bolo vyhlásenie jarkov za Národné kultúrne pamiatky, aby mali zabezpečenú pamiatkovú ochranu ako budovy v meste. Následne sa môžeme zamerať už len na ich záchranu a teda záchranu posledných zachrániteľných 53 km,” dodáva Červeň. V súčasnosti je možné zakúpiť si v aukcii ešte 3 obrazy.

zdroj: denník Plus jeden deň

foto: archív Michal Červeň, Slavomír Červeň

mindpress

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Komentáre k článku