Ľudia sa zomkli: DOJEMNÉ zábery, z ktorých puká srdce!
Dátum 18. marec 2023 si budú obyvatelia Banskej Štiavnice pripomínať ako jeden z najsmutnejších.
V sobotu doobeda začala v historickom centre mesta horiesť jedna z najobľúbenejších turistických atrakcií a požiar sa rozšíril aj na okolité budovy.
O smutnej udalosti hneď informovalo aj Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Banskej Bystrici.
“Na Námestí Svätej Trojice v Banskej Štiavnici vypukol dnes požiar v historickej budove zvanej “Banka lásky”. Presná príčina požiaru zatiaľ nie je známa, pravdepodobne však ide o skrat elektrického vedenia. Na mieste zasahujú hasiči a smeruje tam už zisťovateľ príčin požiarov,” uviedlo riaditeľstvo.
Požiar zachvátil strechu historického objektu s rozlohou cca 400 m2. Na mieste udalosti stále zasahuje množstvo profesionálnych hasičov z Banskej Štiavnice, Žiaru nad Hronom, Banskej Bystrice, Zvolena, Pliešoviec a 13 dobrovoľných hasičov z DHZO Štefultov, Banská Štiavnica a Štiavnické Bane. Zasahujúci príslušníci odstavili objekt od energií, vykonávajú hasiace práce, evakuáciu osôb z reštaurácie, ochladzujú susediace budovy a vynášajú predmety z objektov.
Keďže požiar zachvátil okrem budovy Banky lásky aj Základnú umeleckú školu, mineralogické múzeum Berggericht, či Ústredný banský archív, mesto poprosilo o pomoc domácich. Tí pomáhali vynášať
z budov rôzne významné predmety ako staré listiny, či všetky umelecké diela z Galérie J. Kollára, ktorá
sa nachádza v blízkosti, a tiež množstvo kníh z antikvariátu.
“Za tri hodiny sme vysťahovali kompletnú galériu Jozefa Kollára – Slovenské banské múzeum. Neviete
si predstaviť to nasadenie všetkých dobrovoľníkov. Vytrhli sme zábradlia aby sme mohli evakuovať tie najväčšie a najvzácnejšie obrazy a sochy nevyčísliteľnej hodnoty. Ďakujem, ďakujem, ďakujem!,” poďakoval domáci Arpád, no neskôr dodal: “Centrum je naďalej v plameňoch. Práve zhorel Berggericht – mineralogická expozícia,moje milované zbierky sme kvôli bezpečnosti nemohli vysťahovať… Dnes moja duša geológa plače a spomína na profesorov,” doplnil.
“Rozsah je devastačný, osem zasiahnutých budov. Hasiči v plnom nasadení, osobitne ďakujem každému, kto sa tu teraz na mieste snaží predísť ešte väčším škodám. Kraj poskytne akúkoľvek súčinnosť
a kapacity, ktoré máme a pomôžu,” povedal banskobystrický župan Ondrej Lunter, ktorý tiež prišiel
na miesto. Rovnako prišiel aj premiír Eduard Heger, minister obrany Jaroslav Naď a minister vnútra Roman Mikulec. “Mnohé strechy zhoreli, v niektorých aj celé poschodia. Našťastie neprišlo k ujme
na zdraví, ani strate na životoch. Ďakujem všetkým hasičom, dobrovoľným hasičom, záchranárom
a dobrovoľníkom, ktorí pomohli s evakuáciou dokumentov,” povedal Heger s tým, že požiar sa podľa neho podarilo stabilizovať.
K udalosti sa vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová. “Je mi nesmierne ľúto, že centrum Banskej Štiavnice, jedného z najkrajších miest na Slovensku, zachvátil ničivý požiar. Veľká vďaka patrí profesionálnym a dobrovoľným hasičom, vojakom aj všetkým ochotným ľuďom, ktorí sa snažia dostať oheň pod kontrolu a pomáhajú aj s vynášaním cenných pamiatok, či historických písomností
z ohrozených budov.”
V centre Banskej Štiavnice oproti Banke lásky, vlastní budovu Limpacherovho paláca so známym Ruin barom, aj podnikateľ a bývalý minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník. Oheň takmer zachvátil aj tento objekt. “Boli sme už našťastie pripravení. Keď sa oheň šíril na protiľahlej strane námestia, prikázal som natiahnuť hadice na povalu a strážiť, či iskry neprinesú oheň aj k nám. Predpoklad sa naplnil. V rohu podkrovia vyšľahli plamene. Boli sme však pripravení. Okamžite sme zárodok požiaru zlikvidovali vodou z pripravených hadíc. Našťastie nás oheň tentoraz neprekvapil. Inak by katastrofa a požiar zachvátil aj túto stranu námestia,” uviedol.
Na miesto prišiel aj súčasný minister obrany, rodák z Banskej Štiavnice, Jaro Naď. “Mesto, kde žijú moji rodičia, moja blízka rodina, moji najbližší kamaráti, kde som prežil detstvo či prvé lásky a miesto, kde sa najradšej vraciam, zažilo doslova skúšku ohňom. Ako obstálo? Stovky Štiavničanov dobrovoľne pomáhalo zachraňovať predmety z múzea či galérie alebo knihy zo ZUŠky. Ďalší nosili vodu, iní sa neúnavne pýtali, ako môžu pomôcť. Úžasná spolupatričnosť, jednota, vôľa. Som neskutočne hrdý!,” napísal na sociálnej sieti s tým, že je mu nesmierne ľúto tejto udalosti, ktorá si našťastie nevyžiadala žiadne vážne zranenia, či nebodaj ľudské životy.
“Vláda SR si urobí svoju prácu tiež… nenecháme náš celonárodný klenot bez pomoci. Práve naopak. Ako hrdý Štiavničan sa o to špeciálne zasadím,” doplnil.
zdroj: Plus jeden deň
mindpress
Komentáre k článku