S partnerkou súťažíme, niektoré ženy sú v tomto športe lepšie ako muži

Trénuje denne už takmer 13 rokov. Len 24-ročný Banskoštiavničan, športový strelec Patrik Jány, sa môže pochváliť mnohými významnými oceneniami, ktoré získal na domácej pôde i vo svete. Športovej streľbe sa venuje aj jeho rovnako úspešná partnerka Beáta, s ktorou si pravidelne merajú svoje sily.

K tomuto športu ho priviedol starý otec, ktorý sa takmer celý život venoval športovej streľbe. Keď mal Patrik 10 rokov, presťahoval sa do Banskej Štiavnice a práve vtedy jeho starí rodičia hľadali nejaký vhodný koníček, ktorý by ho bavil. Začal preto navštevovať miestny Strelecký klub, kde niekoľkokrát do týždňa naberal skúsenosti a aktuálne trénuje pod hlavičkou Vojenského športové centra DUKLA v Banskej Bystrici. Trénuje každý deň, voľno si berie len cez víkendy ak práve nemá súťaž.

“Môj tréningový proces vyzerá tak, že ráno začínam hodinovou rozcvičkou u fyzioterapeuta, potom máme ostrý strelecký tréning, ktorý trvá 3-4 hodiny a každý deň poobede mám kondičný tréning s mojou trénerkou,” hovorí Patrik, ktorý v rámci svojej kategórie strieľa s dvoma druhmi zbraní – vzduchovkovou puškou určenou na streľbu v stoji na 10 metrov a tzv. malokalibrovkou na 50 metrov. Vysvetľuje, že ide o cenovo náročný šport a je k nemu potrebné špeciálne spodné oblečenie, topánky, vrchné oblečenie – strelecký kabát a nohavice, zbraň a vybrané strelivo.

Hoci má na konte množstvo ocenení, za svoj najvýznamnejší úspech považuje jednoznačne Olympiádu v Tokiu v roku 2020, kde sa mu podarilo vybojovať 7. miesto. V tomto roku sa tiež uskutočnilo prvé kolo svetového pohára v egyptskej Káhire, kde získal zlato. “Súťaž prebiehala na úplne novej strelnici v rámci novootvoreného areálu. Naozaj to bolo veľmi pekne postavené, išlo o jednu z najkrajších strelníc, akú som zažil. Najbližšie ma čakajú majstrovstvá Európy, kde by som chcel podať čo najlepší výkon,” ozrejmuje Jány.

Chce to veľa času a odhodlania

Zaujímavosťou je, že sa tomuto športu venuje aj jeho rovnako úspešná priateľka, v ktorej má občas aj súpera. Tá tiež pôsobí pod Vojenským športovým centrom DUKLA v Banskej Bystrici. “Súťažíme medzi sebou aj na tréningoch, dobiedzame to seba, ale beriem to tak zdravo,” smeje sa Patrik.

Na otázku, či sa týmto smerom orientujú predovšetkým muži, má jasnú odpoveď. “V tomto športe určite nie je menej žien, paradoxne by som povedal, že ich je viac a takisto vo veľa ohľadoch sú častokrát aj lepšie ako my muži,” priznáva s tým, že tento šport odporúča aj deťom. Ak by sa chceli vybrať touto cestou, mali by byť podľa neho pripravené na veľkú disciplínu, pretože športová streľba si vyžaduje veľa času a vôbec to nie je jednoduché. Je potrebné hlavne vytrvať, nevzdávať sa a byť na seba prísny. Ale len natoľko, aby si to stále užívali.

Ideálny vek neexistuje a je to veľmi individuálne. “Chodí s nami strieľať po svetových pohároch dokonca aj olympijský víťaz, ktorý má aktuálne 60 rokov. Samozrejme sa mu nedarí až tak, ako v jeho najlepších časoch, ale stále aktívne strieľa a umiestňuje sa. Ale osobne si myslím, že 40 rokov je taký strop, neskôr už väčšinou prechádzajú do trénerstva alebo úplne končia,” vysvetľuje mladý talent, ktorý sa vo voľnom čase zaujíma o turistiku, beh a bicykel, a v zime je to snowboard.

Na strelnici skúšajúc rozličné druhy zbraní, ho však nestretneme – v rámci voľného času sa totiž streľby stráni. Uživiť sa týmto športom podľa jeho slov nie je najjednoduhšie, ale je to možné. “Tých možností v rámci Slovenska ale naozaj nie je veľa. Aktuálne sa sústredím na dokončenie diplomovej práce, keďže som študentom politológie na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici a tiež sa pripravujem na ďalšie súťaže,” dodáva na záver sympatický Patrik.

mindpress

Zdroj: denník Plus jeden ďeň

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Komentáre k článku

  • kristína 28.28.22

    sympatickýýýý :-)))))