Vo veku 97 rokov odišla významná čipkárka: Táto žena vyrábala svadobný závoj pre kráľovnú Alžbetu II.

HODRUŠA-HÁMRE – Táto nenápadná pani sa čipkárstvu venovala od útleho detstva a svojej vášni sa oddávala až do poslednej chvíle. Známa je predovšetkým tým, že chystala aj svadobný závoj pre kráľovnú Alžbetu II. V stredu, 22. júna, odišla významná čipkárka z obce Hodruša-Hámre (okr. Žarnovica), pani Eva Trenčanová. Tá sa dožila úctyhodných 97 rokov.

“Starká – Eva Trenčanová bola človekom, ktorého si každý rád pustil do svojho srdca a práve preto jej odchod tak bolí. Bola neveľká vzrastom, ale zato veľká srdcom. Môžeme teraz smútiť, lebo odišla, alebo sa môžeme tešiť, že žila. Môžeme zavrieť naše oči a priať si, aby sa vrátila, alebo ich môžeme nechať otvorené a uvedomiť si, čo nám zanechala. Jej meno navždy zostane späté s čipkovaním – alebo ako ona hovorila s „Paličkovaním“ – Hodrušskou čipkou..”. Toto sú slová, ktoré odzneli na poslednej rozlúčke s touto významnou osobnosťou.

Rodáčka zo stredného Slovenska, Eva Trenčanová, bola poslednou žijúcou čipkárkou z 10 miestnych žien, ktoré chystali 15-metrovú svadobnú vlečku pre kráľovnú Alžbetu II. Tá ju mala na sebe v deň svadby v roku 1947. „To zažijete len raz za život. V roku 1944 prišla špeciálna objednávka na svadobný závoj. Mala som vtedy 20 rokov. Nevedeli sme, pre koho závoj robíme, bolo to tajomstvo. Návrh, ako má závoj vyzerať, sme dostali a takisto aj bavlnky. Krásne, biele. Odvtedy som takú bielobu nevidela a vôbec sa nehrčkaveli,“ povedala nám v minulosti sympatická čipkárka.

Závoj posiaty čipkami kvetov a hviezd ženy dokončili asi po roku a pomaly naň aj zabudli. „Vtedy televízory neboli. To, že sme robili závoj pre kráľovnú, som zistila až po dvoch rokoch, keď som ju uvidela na fotografii v svadobných šatách,“ prezradila v poslednom rozhovore. Presnú odmenu, ktorú dostala za túto zákazku, si však nepamätala, no na tú dobu išlo o pekné peniaze, ktoré pomohli aj rodinnému rozpočtu.

Ako približuje jej vnuk Štefan Gubán, s čipkárstvom začala pani Eva ešte ako malé dieťa. “Mala len 6 rokov, keď sa prihlásila do čipkárskej školy. Učiteľka ju však prehovárala, nech to nerobí, vraj bude hrbatá, no stará mama sa nedala,” povedal nám vnuk Štefan s tým, že odvtedy paličkovala celý život, aj vo vyššom veku a do tajov čipkárstva zaučila aj svoju pravnučku Hanku.

“Každý deň paličkovala, až do marca, kedy musela odísť do nemocnice, lebo sa jej zhoršiel zdravotný stav. Bohužiaľ sa toho musela vzdať,” hovorí smutne Štefan. Od tých čias zlaté ruky pani Evy zhotovili množstvo krásnych čipiek – vyrábala rôzne dečky i obrazy podľa starých hodrušských vzorov, ktoré si rodina uchová na pamiatku.

Bývalá účtovníčka z fabriky Sandrik, ktorá vychovala tri deti, sa naplno oddala paličkovaniu až na dôchodku v roku 1978. Jej čipky sa nachádzajú po celom svete – nielen u nás, ale napríklad aj v New Yorku, Londýne, Taliansku, Nemecku i v Rusku.

zdroj: denník Plus jeden deň

foto: archív denník Plus jeden deň, Facebook/British Embassy, Bratislava

mindpress

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Komentáre k článku