Susedia a známi ukázali obrovské srdce!

Stratili strechu nad hlavou, ale prišli aj o veľké plány! Sympatický pár v obci Hontianske Moravce (okr. Krupina) si rekonštruoval dom, z ktorého chcel vybudovať skanzen v dobovom štýle. Dom však zhorel a majitelia tak prišli aj o množstvo hodnotných historických predmetov. Mladí ľudia si namiesto radosti z dokončovania domčeka zachraňovali holé životy!

Radúz (47) a priateľka Miroslava (45) boli v čase požiaru doma „Spali sme v prvej miestnosti na začiatku domu. Priateľka sa zobudila na to, že puká škridla a padá strecha. Rýchlo sme vybehli von a zavolali hasičov,“ spomína Radúz s tým, že požiar pravdepodobne spôsobila iskra, ktorá vypadla zo sporáka.

Dom kupoval presne pred ôsmimi rokmi. Bol postavený v 40. rokoch minulého storočia a išlo o kamennú stavbu. Časť bola z hliny a ďalšia zo škvary. Rekonštruovať začali pred niekoľkými rokmi a pred nešťastnou udalosťou sa už blížili k záveru. 

„Všetko už bolo hotové. Ešte som chcel dokončiť fasádu od gánku. Keďže išlo ešte o holodom, poistený sme ho, bohužiaľ, nemali. Dva týždne pred požiarom sme dokončili strechu, lebo tú sme robili nanovo. Škridla zostala stará, za nové sme vymieňali iba hrady,“ vysvetľuje majiteľ domu.

Škody odhadujú približne na 50- až 60-tisíc eur, no keďže sa tu nachádzalo veľa historických vzácnych predmetov, morálnu škodu považujú za nevyčísliteľnú. Mladý pár mal s domom plán – vybudovať obývateľný skanzen určený pre školopovinné deti, vhodný na jednodňové akcie.

„Chceli sme, aby deti videli, ako v minulosti fungovali a žili naši starí a prastarí rodičia. V podstate malo ísť o múzeum, kde si prezrú zbierky, vyskúšajú prostredie a okúsia neobyčajnú atmosféru,“ hovorí Radúz. Starožitnosti, ktoré sa tu nachádzali, boli staré aj 100 rokov. Išlo o hrady, staré postele, skrine, komody, pec, na ktorej sa spávalo, džbány, váhy, nástenné hodiny, taniere, drevené misy, staré lavice, stoly, stoličky, ozdobné veci, mlynčeky a naberačky, všetko, čo k tomu patrilo. Interiér mal byť zariadený v dobovom štýle s prímesou industriálu. Budúci rok plánovali ešte postaviť starú pec na chlieb a altánok.

O projekte vybudovania skanzenu mladý pár veľmi nehovoril. „Nerád dávam do pozornosti dopredu, čo idem robiť, kým to nemám dokončené. Nikdy totiž neviete, čo sa stane – a to sa mi aj potvrdilo. Posledné dva mesiace som sa už však rozprával s riaditeľkou jednej škôlky, že niečo také by sa mohlo v blízkej budúcnosti zrealizovať. Budúci rok som sem chcel zavolať aj reláciu Na chalupe,“ poznamenáva mladý muž.

Reakcie susedov, vedenia obce Hontianske Moravce, okolitých miest, blízkych kúpeľov, ale i úplne neznámych ľudí majiteľov milo prekvapili. Nešťastie ľudí doslova spojilo a rozhodli sa pomôcť. Počas dvoch dní odstránili trosky zo zhoreniska. Vedenie Hontianskych Moraviec sa zapojilo do brigády a okamžite nasadilo techniku obce, ktorou disponujú, ale aj zamestnancov obecného úradu.

„Každému sa snažíme pomôcť. Je to mimoriadna situácia. Nasadili sme šiestich zamestnancov úradu. Rozobrali sme celú strechu, krov sme odviezli a škridla sa uskladnila na mieste, ktoré sme jej poskytli. Vyčistili sme dvor a poskytli sme kontajnery na odpad. Pomocnú ruku podali aj dobrovoľní hasiči z našej obce,“ povedal prednosta Hontianskych Moraviec Dalibor Tesársky.

Primátor Dudiniec Dušan Strieborný zase pripomenul, že sa snažili pomôcť rôznymi spôsobmi – likvidáciou odpadu, obhoreného dreva, železa a trámov na miestnom zbernom dvore. „Dostali sme aj dočasné ubytovanie v Kúpeľoch Dudince. Neviem, dokedy tam budeme. Zatiaľ som si podal žiadosť na obec o dvojizbový byt v Moravciach a uvidíme. Bola vyhlásená aj zbierka na rekonštrukciu domu, za čo sme veľmi vďační. Veríme, že sa nám ho opäť podarí dať do stavu, v akom bol predtým,” dodal Radúz.

zdroj: denník Plus jeden deň

mindpress

Fotoalbum:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Komentáre k článku