???????????? Jediná plaváreň na Slovensku priamo v tajchu: Banská Štiavnica je aj v tomto unikátna!

Prvá fáza obnovy tzv. plavárne na legendárnom tajchu Klinger v Banskej Štiavnici prebehla už pred dvomi rokmi, kedy tu pribudol drevený pontón a po novom tu môžeme nájsť ďalšiu novinku – detský bazén. Ten je umiestnený priamo v tajchu.

Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Štiavnica (OOCR BS), ktorá má tento projekt pod palcom, sa aj týmto spôsobom rozhodla vybudovať nový priestor pre oddych a rekreáciu a zároveň hovorí o ďalších krokoch. Podpredseda predstavenstva OOCR BS Ľudovít Kaník vysvetľuje, že už v roku 2020 na tomto navštevovanom tajchu pribudla tzv. plaváreň s dreveným mólom určená pre jednoduchší vstup do vody. Ide o systém plávajúcich betónových pontónov, ktoré majú životnosť až 50 rokov. „Sú bezúdržbové, odolné voči zovretiu ľadom a vedia prekonať kolísanie hladiny. Pontóny majú palubu obloženú drevom, z brehu sa na ne ľudia dostanú po lávke. Na pontóne sú osadené rebríky na pohodlný vstup do vody,“ priblížil podpredseda.

Tento rok už však návštevníci môžu využívať ďalšiu novinku, ktorou je detský bazén. “Pred pár dňami sme oficiálne odovzdali plávajúcu plaváreň s detským bazénom na Klingeri do užívania. Na sklonku babieho leta. Čím je zvýraznené to, že táto plávajúca platforma, bude slúžiť návštevnikom nielen v lete. Je príležitosťou na rôzne možnosti využitia – rekreačné, ale aj kultúrne,” podotkol Ľudo Kaník. Tento bazén je hlboký 80 cm a je určený na kúpanie pre najmenšie deti a rovnako je vhodný aj pre ich výučbu plávania. Ide naozaj o raritu – je to totiž jediný bazén na Slovensku, ktorý je umiestnený priamo v tajchu. Voda z jazera prechádza cez bočné steny z nerezu, ktoré majú perforované otvory. Dno tvorí betónová platňa proti šmýkaniu. Keďže ide o prírodné prostredie, bude nevyhnutná priebežná údržba, pretože prirodzenej tvorbe rias sa zamedziť nedá. Cely pontón je možné využívať v priebehu celého roka, aj v zime.

Reakcie sú podľa Kaníka vo veľkej väčšine pozitívne. Nájdu sa však, ako vždy, aj kritickejšie hlasy, ale tie sú veľmi okrajové a patria skôr do okruhu večných kritikov všetkého. Ďalšou úlohou, ktorou sa bude OOCR BS zaoberať, je vybudovanie kultivovaných toaliet na tomto mieste. “V tejto úlohe sme mohli byť už pred finále, keby sa účelovo, z politických dôvodov, v minulosti ešte v starom zastupiteľstve niektorými poslancami nezablokoval proces prípravy výstavby. Je to veľká škoda. Stratili sme kvôli tomu už rok času,” poznamenáva Ľudo Kaník s tým, že ďalšou otázkou, ktorou sa zaoberajú, je aj parkovanie. “Sú tu obmedzené možnosti, ale významné rozšírenie odstavných plôch je možné realizovať na ploche pri ústi Klinger štôlne,” dodáva. Tento projekt podporila Rozvojová agentúra Banskobystrického samosprávneho kraja cez členský príspevok v OOCR BS. Celá druhá etapa tohto projektu stála viac ako 63-tisíc eur.

Už v polovici 19. storočia bola na Klingeri vybudovaná plaváreň s dreveným mólom, ktorá bola funkčná až do 70. rokov 20. storočia. Na vode bola vtedy umiestnená plávajúca plošina ukotvená k brehu a k nej viedla lávka. Medzi dvomi plávajúcimi plošinami bolo vodnopólové ihrisko a na vnútorných okrajoch plošín štartovacie bloky pre plavcov. V tomto období sa tu muži a ženy kúpali oddelene – ženy doobeda a muži poobede.

zdroj: denník Plus jeden deň

foto: BBSK, www.virtualna-banska-stiavnica.sk, mindpress

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Komentáre k článku