???????????? Nazývajú ho aj “štiavnický Karibik”: Tyrkysová voda v tajchu láka turistov z celého sveta!

Svojou typickou smaragdovou farbou láka turistov z celého sveta. Reč je o známom tajchu Veľká vodárenská v Banskej Štiavnici, ktorý sa nachádza len pár metrov od jej centra. Tento unikátny tajch návštevníkov zaujme už na prvý pohľad!

Táto vodná nádrž je vyhľadávaná nielen pre dobrý prístup, keďže sa nachádza len niekoľko minút
od Námestia sv. Trojice, ale predovšetkým pre raritné tyrkysové sfarbenie vody, ktorá sa v nej nachádza.

Pracovník Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici Ľubo Lužina potvrdzuje, že ide o najbližší tajch od stredu mesta a turisticky veľmi často využívaný. Prichádzajúcich turistov zaujíma aj to, čo spôso-buje tyrkysové sfarbenie vody. Vysvetlení je vraj viac.

“Jedným z nich je, že je napájaný vodou, ktorá vyteká zo starej banskej štôlne a pravdepodobne sa v nej nachádzajú jemne rozptýlené minerály, ktoré obsahujú meď a teda minerály majú takúto tyrkysovú farbu,” hovorí Lužina.

Nájdu sa však aj odporcovia tejto teórie, ktorí tvrdia, že keby boli vo vode medené minerály, tak by tam nežili ryby. Tie tam však žijú a darí sa im dobre. “A aj ľudia, keď sa z tej vody chtiac-nechtiac napijú,
tak zatiaľ nám nikto nezomrel, všetci to prežili, čiže tej medi tam asi nebude tak strašne veľa,” pozname-náva s úsmevom.

Ďalšou teóriou podľa neho je, že banské vody okrem minerálov medi vyplavujú aj veľmi jemné mikročastice ílov a na tých sa pri lome svetla vytvára efekt tyrkysovej vody.

„Podľa nám dostupných informácií by za týmto sfarbením mohol byť organizmus, ktorý sa vyskytuje
v čistej vode a má tú schopnosť, že dokáže odrážať zelené a modré svetlo slnečného žiarenia,” vysvetľuje hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák. Existujú tiež názory, že takéto sfarbenie môžu spôsobovať aj vysoké ihličnany nachádzajúce sa v okolí a odraz modrej oblohy
v kombinácii so zelenou vytvára takúto farbu.

“Môže to byť kombinácia všetkého – asi aj odraz, asi aj íly, asi aj trošičku tých medených minerálov
vo vzájomnej kombinácii vytvára takú unikátnu farbu,” dodáva Lužina. V okolí Banskej Štiavnice
sa nachádza 24 tajchov, ktoré sa tešia mimoriadnej popularite a sú známe svojou malebnou scenériou
a bohatou históriou.

zdroj: denník Plus jeden deň

mindpress

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Komentáre k článku