Vyrobil “kartónový” model Banskej Štiavnice. Neuveríte, koľko mu trvala výroba!

Je autorom najväčšieho pohyblivého banskoštiavnického betlehemu a najnovšie sa môže pýšiť ďalším projektom, na ktorom pracoval 7 rokov. Reč je o architektovi Petrovi Chovanovi z Banskej Štiavnice, ktorý stojí za modelom tohto historického mesta vytvoreným z kartónu v mierke 1:150. Ten obdivujú návštevníci z celého sveta.

Nápad vytvoriť “kartónové mesto” dostal autor Peter Chovan pri návštevách rôznych múzeí a galérií. “Keďže som veľa cestoval, navštívil som rôzne krajiny. Videl som niekoľko modelov miest, či konkrétnych budov a keďže pochádzam zo Štiavnice, ktorá je úžasná, rozhodol som sa urobiť aj pre ňu takýto model,” začína svoje rozprávanie. Keďže je podľa neho Banská Štiavnica fascinujúca svojou históriou a detailami, vnímal to ako výzvu. Zaujalo ho predovšetkým množstvo historických budov v kombinácii s lámavosťou ulíc a zároveň konfigurácia terénu a kopcovitosť.

“Bola to pre mňa výzva nielen historická, ale i technická – prísť na to, ako sa s týmto problémom vysporiadať,” vysvetľuje autor, ktorému k tejto práci dopomohlo aj štúdium architektúry. Aj preto vedel, akým spôsobom sa dopracovať k rôznym materiálom, podkladom i k informáciám o histórii konkrétnych budov. Nakoľko samotná lámavosť banskoštiavnických ulíc je veľmi komplikovaná, musel použiť množstvo katastrálnych výkresov, či projektov. Tiež využíval historické fotografie Banskej Štiavnice, ktoré sú dostupné na internete, ale niektoré si zohnal od konkrétnych zberateľov.

Model spracoval do obdobia od 19. storočia až do 1. svetovej vojny, pretože práve 19. storočie bolo podľa jeho slov obdobím najväčšieho rozvoja výstavby mesta, no niektoré stavby boli vybudované aj začiatkom 20. storočia. Preto je rozsah obdobia rozsiahlejší. “Štiavnica sa nezmenila. Ten základ mesta je tam, kde bol aj pred 200 rokmi. Tento model som tvoril 7 rokov, takmer 10 hodín denne, je ručne spracovaný a použil som asi 400 metrov kartónov a šepsovanú lepenku rôznych hrúbok. Dielo sa skladá z nekonečne veľa dielov – je tu 356 budov, vyše 800 stromov, 1200 komínov, či 5000 okien,” približuje svoju tvorbu s tým, že v tomto projekte však ešte mieni pokračovať – pribudnú tu ešte školy, Kalvária i Staré mesto.

Modelu tiež dodáva patričný “šmrnc” osvetlenie i zvuková stránka, ktorá celú atmosféru a autenticitu mesta len umocňuje. Sú tu totiž nahrané typické banskoštiavnické zvuky ako zvony kostolov, organy, spevy miestneho speváckeho baníckeho zboru, Klopačka, hlásenie Nového Zámku a zvonkohra na radnici. Peter Chovan je tiež autorom aj najväčšieho, pohyblivého, dreveného betlehemu na svete. “Som nekonečne rád, že Štiavnica má novú atrakciu a máme čo ukázať turistom i svetu. Myslím, že na Slovensku toto obdoby nemá a keď dotiahnem aj druhý diel, už to bude aj celosvetovo veľká rarita,” uzatvára Chovan.

mindpress

zdroj: denník Plus jeden deň

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Komentáre k článku