???????????? Vyrobila kyticu pre kráľovnú Alžbetu II.: TOTO všetko musela dodržať a ČO symbolizovala?

Britský kráľovský pár – Alžbeta II. so svojím manželom Philipom, vojvodom z Edinburgu, poctili svojou návštevou Slovensko 24. októbra 2008, kedy sa u nás zdržali dva dni. Málokto však vie, že pri tejto príležitosti kytica, ktorú kráľovná dostala, bola vyrobená v Leviciach a jej autorkou je rodáčka z tohto mesta, Eniko Kicková.

Pred 14 rokmi sa Levičanke Eniko Kickovej a jej partnerovi naskytla krásna príležitosť – dostali objednávku na výrobu kytice pri príležitosti príchodu jej veličenstva, anglickej kráľovnej Alžbety II. do Vysokých Tatier. Sympatická majiteľka obchodíku v centre Levíc vysvetľuje, že nebolo presné zadanie ako má kytica vyzerať.

“Nechali to všetko na mňa. Bola som nesmierne poctená a potešená. Hneď som však povedala, nech odo mňa nečakajú veľkú kyticu kvôli proporcionalite. Nemohla byť ťažká, nesmela obsahovať žiadne farbivá, tŕne, či drôtiky. V tomto prípade išlo o tzv. protokolárnu kyticu a ja som takú robila po prvý raz,” povedala floristka, ktorá sa prísne pridržiavala pravidiel s tým súvisiacich.

Ako môžeme vidieť aj v archívnych záberoch z tejto udalosti, kyticu si kráľovná ihneď obľúbila, čomu nasvedčuje aj to, že ju držala v rukách po dlhú dobu. Priznáva, že k samotnej výrobe vymyslela aj príbeh. Predstavovala si, že z Levíc putuje do Vysokých Tatier a cestou jej vyskladá z našich lúk, pasienok a lesov kyticu.

“V strede bola biela hortenzia, ktorá mala naznačiť štíty Vysokých Tatier, keď sú už poprášené snehom, ružové pastelové ruže, ktoré mali naznačiť oblaky, keď ráno vychádza slnko, šípky, rôzne trnky, trávy, jemné ihličie, vresovce i bukové listy ako golierik pod kyticou. Takže som jej vlastne vyskladala akoby kus našej prírody, nášho Slovenska,” poznamenala Eniko Kicková, ktorá sa s kráľovnou, žiaľ, osobne nestretla – túto možnosť totiž malo len veľmi málo ľudí.

No aj napriek tomu sa jej splnil sen. Hovorí, že pred 14 rokmi, keď sa to celé udialo, sa im po odvysielaní správ, kde sa dar objavil, zmenil svet a dotklo sa to aj ich zákazníkov. Tí boli veľmi pyšní, že sú Levice takto pozitívne prezentované aj vo svete. Odvtedy, každý rok 24. októbra, si na spomienku vyrobí túto kyticu a tak si pripomínajú jej veličenstvo.

A čo sa stalo s darom keď kráľovná odišla? “Pýtala som sa na to a nebrala si ju so sebou. Takéto dary sa potom odovzdávajú do nemocníc, kostolov, domovov dôchodcov,” hovorí Eniko. Tá sa o úmrtí kráľovnej dozvedela vo chvíli, keď kupovala kvety a večer si ich pripravovala na ďalší deň. Keďže sa jej táto smutná správa nesmierne dotkla, ihneď si začala pripravovať túto kyticu ako symboliku. “Urobili sme aj v obchode jedno krásne pietne miesto a od štvrtka nám tu horí sviečka pri jej fotografii,” uzatvára.????????????

zdroj: denník Plus jeden deň

foto: Natur Dekor, mindpress

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Komentáre k článku