Liečila sa tu Božená Němcová i Andrej Sládkovič. Kúpele v Sliači sa po rokoch konečne nadýchnu! 

Známe a vyhľadávané kúpele v meste Sliač na strednom Slovensku, ktoré sú už dlhodobo v zlom stave, sa konečne dočkajú obnovy. Ich jedinečnosť spočíva aj v tom, že liečivá voda, ktorá sa tu vyskytuje, sa nachádza už len na troch ďalších miestach vo svete.

O ich rekonštrukci sa hovorí už niekoľko rokov a vyzerá to tak, že sa tento dlho očakávaný plán aj naplní. Ministerstvo hospodárstva totiž pred pár dňami oznámilo vyhlásenie architektonickej súťaže na obnovu Kúpeľov Sliač, rekonštrukcia má byť financovaná z prostriedkov spoločnosti MH Manažment a bude prebiehať postupne podľa toho, aké finančné prostriedky budú mať k dispozícii. Podľa riaditeľa spoločnosti Kúpele Sliač Martina Beňucha má ísť o dvojetapovú súťaž návrhov, pričom celkové vyhodnotenie súťaže má byť 8. júla tohto roka. Obnova sa dotkne celého areálu vrátane parku a jednotlivých budov, z ktorých niektoré sú dokonca národnými kultúrnymi pamiatkami. Stav mnohých z nich, ktoré už dnes nie sú v prevádzke, je podľa neho doslova kritický. “Rekonštrukciou sa zvýšia aj kapacity na 1200 lôžok s čím súvisí aj rozvoj pracovných miest. V podmienkach slovenského kúpeľníctva sa viaže 1 pracovné miesto na 3 lôžka. Náš predpoklad je teda navýšenie pracovných miest o 200 – 300 novovytvorených pracovných príležitostí pri navýšení lôžkovej kapacity z dnešných 350 lôžok na 1200,” vysvetľuje Beňuch. 

O presných číslach zatiaľ nehovoria Čo sa týka celkovej investície, v tejto chvíli by podľa neho išlo o veľmi hrubý a nepresný odhad. Dôležité je spoznať víťazný návrh, jeho technickú náročnosť a na ňu nadväzujúci rozpočet. “V roku 2020 sme cenu celkovej obnovy odhadovali na 150 miliónov eur. Aká bude finančná náročnosť celej rekonštrukcie teda závisí od víťazného návrhu a samozrejme nákladovosť projektu bude mať vplyv aj na jeho etapizáciu,” ozrejmuje s tým, že v takomto stave sú kúpele už posledných 20 rokov. Záujem o ich rekonštrukciu zo strany vedenia bol už niekoľkokrát, no zakaždým to stroskotalo práve na financiách. “Všetko išlo dolu vodou po privatizačnom procese, jeho spochybnení a následne v dôsledku súdnych sporov viažucich sa k privatizácii. Do areálu sa nič neinvestovalo, postupne sa zatvárali budovy vyžadujúce si rekonštrukciu na ktorú neboli zdroje a celkovo tak majetok kúpeľov upadal,” povedal Martin Beňuch. Kúpele Sliač boli v minulosti kontinuálne rozvíjané – najmä v období pred rokom 1989 a neevidujú ich rozsiahlejšiu rekonštrukciu v ostatnom období 30 rokov. Posledná významnejšia investícia sa realizovala v rokoch 2006 – 2007, kedy prebehla čiastočná rekonštrukcia ubytovacej časti KH Palace. Táto investícia bola uhradená zo zdrojov získaných z odpredaja majetku Kúpeľov Sliač – konkrétne boli predané Kúpele Kováčová, ktoré dovtedy tvorili s Kúpeľmi Sliač spoločný podnik.

Samé zvučné menáAko uvádzajú dostupné zdroje, termálne pramene sa po prvýkrát spomínajú už v prvej písomnej listine o Sliači z roku 1243. Kúpele Sliač sa postupne vyvíjali od roku 1657, kedy tu boli postavené prvé sanatóriá. Zároveň však prechádzali viacerými vlastníckymi zmenami. Vlastnilo ich Uhorsko, neskôr aj účastinárske spoločnosti z Banskej Bystrice a Viedne. Kúpele Sliač boli obľúbené najmä v 19. a začiatkom 20. storočia. Liečilo sa tu viacero významných osobností ako napr. Božena Němcová, Andrej Sládkovič, básnik Ján Kollár, maďarský politik Lajos Kossuth, Pavol Országh Hviezdoslav, hudobný skladateľ Ján Cikker či rakúsky dramatik a básnik Franz Grillparzer. Sliač sa stal vyhľadávaným centrom kúpeľníctva predovšetkým vďaka unikátnym liečivým účinkom termálnej vody. Vyvierajú tu totiž pramene prirodzenej izotermickej teploty s vysokým obsahom oxidu uhličitého. V Európe sa nachádza iba jeden takýto prameň – a to práve na Sliači, vo svete sú známe ešte ďalšie tri. Voda priaznivo pôsobí na obehovú sústavu, na srdce a cievy pacientov, ako aj na tráviace ťažkosti a problémy spojené so ženskými ochoreniami.

zdroj: denník Plus jeden deň

mindpress

Fotogaléria:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Komentáre k článku