Ubytovanie s najkrajšími výhľadmi? Chata Andreja Kmeťa na Sitne sa teší návštevnosti

Banskoštiavničan Branislav Cengel prevádzkuje známu Chatu Andreja Kmeťa na Sitne už šesť rokov. Jej rekonštrukcia prebieha kontinuálne a každý rok sa snažia niečo vylepšiť. “Aktuálne sa tu dá aj prespať, minulý rok sme tu vytvorili nocľaháreň pre návštevníkov. Éra starej chaty, ktorú neskôr zbúrali, bola u turistov veľmi obľúbená aj v minulosti a často tu prespávali rôzne turistické skupiny a my sa snažíme túto tradíciu dodržiavať,” prezradil Braňo Cengel.

Ide o formu útulne, veľkú miestnosť s 15 lôžkami a 5 prístelkami, s možnosťou prespania aj v jedálni v spacákoch. “Návštevnosť počas tejto sezóny bola veľmi dobrá, z roka na rok pociťujeme zvýšený nárast návštevnosti. Ubytovanie ponúkame počas letných prázdnin nonostop a mimo sezóny na objednávku,” vyvsetľuje. Čo sa týka poplatku, ten je postavený na báze dobrovoľnosti.

Tiež sú tradíciou obľúbené nočné výstupy na Sitno, ktoré sa uskutočňujú niekoľkokrát do roka. Je to obľúbená akcia, nie komerčeného charakteru a ľudia si tu môžu v noci vypočuť rozličné zaujímavé prednášky na rôzne témy z histórie Sitna a Banskej Štiavnice.

Chata Andreja Kmeťa nesie názov po významnom botanikovi, archeológovi a kňazovi Andrejovi Kmeťovi, ktorý pôsobil v obci Prenčov. “Bola to jeho srdcová záležitosť, robil tu botanický a archeologický výskum. Len na Sitne opísal okoolo 300 rôznych foriem ruží,” ozrejmuje Cengel.

Aj samotná chata má zaujímavú históriu – prvá stavba bola postavená ako horáreň v roku 1880, neskôr ju prebudovali na turistickú chatu, kde pôsobili mnohí významní chatári. Jedným časom tu býval a tvoril aj Edmund Gwerk, významný štiavnický maliar, kde namaľoval aj niekoľko zaujímavých obrazov.

mindpress ©

Fotogaleria:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Komentáre k článku