Aj banskoštiavnická Kalvária bojuje so zvýšenými cenami energií

Zvyšovanie cien energií už nepriaznivo ovplyvnilo viaceré oblasti. Tento problém sa dotkol aj známej kultúrnej pamiatky v Banskej Štiavnici, ktorou je turisticky vyhľadávaná Kalvária. Keďže bola vysvietená aj v nočných hodinách, tešila domácich i návštevníkov aj za tmy. Po novom však “zhasla” aj táto dominanta.

❣️ Ilumináciu objektov banskoštiavnickej Kalvárie postupne realizovalo Občianske združenie Kalvársky fond od roku 2014 a tento proces bol zavŕšený v roku 2021. Hlavným partnerom osvetlenia bola Stredoslovenská energetika, a.s.. Aktuálne je tak nasvietených 11 objektov kalvárie – Horný kostol, Ecce Homo, 8 kaplniek a Sväté schody. Ešte pred niekoľkými dňami bola táto dominanta osvetlená denne od zotmenia do jednej v noci, no z dôvodu šetrenia bolo v poslednom čase osvetlenie zapnuté len do 22. hodiny.

❣️ “Osvetlenie sme vypli pred týždňom. Hľadáme nejaké dlhodobé riešenie. Doposiaľ bola situácia taká, že farnosť financovala energie, čo je približne tisíc eur ročne a Kalvársky fond zas kompletnú údržbu celého systému, tiež zhruba tisíc eur ročne,” vysvetľuje predseda Kalvárskeho fondu Martin Macharik s tým, že cena za energie vychádza od nového roka na tritisíc eur a preto museli pristúpiť k takémuto kroku. Keďže tu neexistuje žiadne vstupné, ani iná pravidelná finančná podpora, odkázaní sú čisto na dary firiem a fyzických osôb.

❣️ “Tiež tu funguje systém tzv. adopcie kaplniek, preto rozmýšľame aj nad tým, že by sme možno ponúkli adopciu aj systému osvetlenia. V lete bude osvetlenie do 22. hod. málo, lebo ľudia sú ešte vonku, takže možno sa tento režim potom upraví. Niektorí chodia skoro ráno do práce a žiadajú, či by bolo aj ráno možné svietiť aspoň hodinu, no všetko záleží od toho ako sa vyzbierajú peniaze,” poznamenáva Macharik.

❣️ Dostať Kalváriu do stavu, v akom ju poznáme dnes a zároveň jej udržiavanie, je tiež finančne náročné. Napriek tomu, tu každý rok pribúdajú novinky, ktoré lákajú návštevníkov. Minulý rok fond pracoval na troch podstatných celkoch. Jedným z nich je Socha Mojžiša, ktorá sa v minulosti stratila a spája sa s ňou komplikovaná história.

❣️ “Vyrobili sme jej repliku, originál sa nachádza v Informačnom centre Kalvárie a na Horný kostol sme umiestnili na pôvodnom mieste repliku. Tiež boli pôvodné drevené sväté schody z roku 1750 nachádzajúce sa v strednom kostole, v značnom rozklade, takže sme ich museli zrekonštruovať,” povedal Macharik. Tretím celkom je obnova fresiek v tom istom kostole, ktorej sa venujú už piaty rok a aktuálne smerujú do finále.

❣️ Kým boli objekty v dramatickom stave, ľahšie sa hľadali sponzori. Rovnako Ministerstvo kultúry prispelo len na reštaurovanie. Bežná údržba zostáva na pleciach Kalvárskeho fondu. A práve táto položka z roka na rok rastie.

❣️ “Pokiaľ nechceme, aby sa príbeh devastácie zopakoval, tak údržbu musíme robiť pravidelne. To znamená, že po zime musíme vždy opraviť všetky poškodené omietky, natierať šindľové strechy, opravovať chodníky, oporný múr a teraz nás potrápilo aj odhadzovanie snehu, takže bežná údržba je skutočne náročná,” dodáva.

zdroj: denník Plus jeden deň

foto: archív MM

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Komentáre k článku