Teraz sa na svet môžete pozrieť očami dravcov. Chceli by ste niekedy vidieť svet doslova z vtáčej perspektívy? Žiadny problém! Takúto novinku ponúka Základná škola s materskou školou Maximiliána Hella v Štiavnických Baniach v okrese Banská Štiavnica. Tá je prvou základnou školou, kde vyučujú ako povinný predmet Sokoliarstvo.

 ???? A po novom aj niečo naviac! Vedenie tejto unikátnej školy totiž prišlo so zaujímavým projektom, ktorého hlavnou myšlienkou je mapovať a filmovať z pohľadu dravca okolie Banskej Štiavnice, ale i celej krajiny. Ako približuje riaditeľ školy Pavel Michal, takto už majú nakrútené krásne pohľady zo Štiavnice, Štiavnických Baní, ale i z vrchu Krížna vo Veľkej Fatre. Najbližšie plánujú aj zábery z Ľubovnianskeho hradu a jeho okolia. 

V hlavnej úlohe vtáčích “kameramanov” vystupujú orliak bielohlavý menom Nixon a orol stepný Zoom. Tým pripnú na chrbát postroj s “batôžtekom” a špeciálnou minikamerou, a výlet sa môže začať. 

“Vôbec im to neprekáža pri lietaní, ani pri bežnom živote. Dravec má na sebe “batôžtek” stabilne, pripevňujú ho aj naši žiaci, ktorí sa to museli naučiť tak, aby dravcom nijako nezavadzal. Veľmi rýchlo si však na to deti zvykli,” hovorí Michal s tým, že natáčať takýmto spôsobom je časovo náročné a prebieha tak, že jeden zo sokoliarov je na vyvýšenom mieste odkiaľ dravec vzlietne, druhý je na inom mieste a vzájomne komunikujú prostredníctvom vysielačiek. 

“Zapneme kameru, dravcovi dáme dolu sokoliarsku čiapku a priletí na svoje miesto za sokoliarom. Ak chceme spraviť viacero záberov, musíme prísť na to dané miesto viackrát. V prebehu 4-5 hodín dokážeme urobiť 3-4 krásne zábery, ktoré majú nejakých 20 alebo 30 sekúnd,” vysvetľuje postup riaditeľ, podľa ktorého sú ohlasy na tento projekt pozitívne a divákom sa to veľmi páči. 

???? A bolo by podľa neho možné využívať takéto zábery z pohľadu dravca aj namiesto dronu? “Sú veľmi zaujímavé a lukratívne, určite by sa mohlo jednať aj o pracovné zábery, no s dronom je možné nakrútiť aj zábery cielené, zatiaľ čo s dravcom to nie je úplne možné,” ozrejmuje. 

Čo sa týka kamier, majú svoju váhu, preto na prelety využívajú orly – len tie ich dokážu udržať na sebe aj počas letu. Pre menšie dravce vo veľkosti myšiaka alebo jastraba by nebolo možné tieto kamery použiť, lebo sú pre ne priťažké. 

“Na Slovensku je legislatíva nastavená tak, že na dravce nemusíme mať povolenie počas preletov, lebo nejde o dron. S niektorými z nich lietame celoročne a niektoré zas máme počas zimného obdobia odstavené kvôli kondicii a ich zdravotnému stavu,” dodáva na záver riaditeľ Pavel Michal.

mindpress ©

Fotogaléria:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Komentáre k článku