Pitná voda nie je, situácia je katastrofálna: Obce v Banskobystrickom kraji sužuje extrémne sucho ☀️☀️☀️

Obce na strednom Slovensku bojujú s nedostatkom vody. Vplyvom nepriaznivých klimatických podmienok došlo k výraznému poklesu výdatnosti vodných zdrojov a mestá a obce v Banskobystrickom kraji sužuje extrémne sucho.

Stredoslovenská vodárenská spoločnosť (SVS) preto zverejnila výzvu na dočasné obmedzenie užívania pitnej vody na iné účely, ktorá sa týka viacerých obcí na strednom Slovensku. Podľa klimatológa Pavla Faška ide o výnimočnú situáciu. “Keby sme analyzovali zrážky na Slovensku od roku 1881, tak posledných deväť mesiacov, obdobie od septembra 2021 do mája 2022, patrí medzi zrážkovo najchudobnejšie obdobia, ktoré boli za posledných 142 rokov,” povedal pre denník Pravda Faško.

Jeho slová potvrdzuje aj včelár Ivan Talaj z Terian, podľa ktorého je v obci problém veľkého sucha už veľmi dávno. “U nás boli suchá vždy extrémne. Erudovaní odborníci nám raz vysvetlili, že blízkosť Dudiniec a podzemné teplé pramene, ktoré sú tam pomerne významné, spôsobujú vírenie vzduchu nad touto oblasťou. Takže keď sa sem aj horko-ťažko nejaká oblačnosť dostáva, práve vírenie vzduchu z podzemných vôd spôsobuje, že oblačnosť odtiaľto vyháňa preč. Je to logické,” ozrejmuje Ivan Talaj.

Sám využíva vlastnú studňu a nielen to. “Až tak veľa studňovej vody však nemíňame, lebo s manželkou sme si vymysleli taký systém, že si zachytávame dažďovú vodu. Je to významnejšia voda pre polievanie. Zachytávame vodu zo všetkých striech a chytáme ju centrálne. A máme tam teraz zásobu približne do 10 metrov kubických, čo vydrží aj niekoľko týždňov,” hovorí Talaj s tým, že keby sa ľudia uberali aj týmto smerom, mohlo by to veľmi pomôcť tejto oblasti. Takisto majú jazierko aj pred domom, kde z budovy starého domu sťahujú dažďovú vodu rovno doň. “Takže v podstate tu máme hotovú zásobu – približne 20 kubíkov vody a rovnako aj v studni je zásoba zaujímavá. Vodu z vodovodu u nás používame len kúpeľni,” poznamenáva.

Starostka Terian Iveta Gajdošová má znalosť o tom, že Banskobystrický kraj zverejnil výzvu na dočasné obmedzenie užívania pitnej vody na iné účely aj v ich obci, ale zatiaľ osobne nezaregistrovala žiadne výrazné problémy. “Nepolievame záhrady touto vodou, ja mám napríklad studňu. Keďže sme dedina, tak tých studní je viac, takže ľudia si pomôcť vedia a keď tak, vozia si aj vodu z potoka. Je to na charaktere človeka ako k tomu pristúpi, lebo to neodsleduje nikto,” približuje s tým, že ak by sa však prejavili výraznejšie problémy, musela by SVS zabezpečiť rozvoz cisternami s pitnou vodou. “Ešte nikdy sme však nemali takéto problémy kvôli počasiu,” doplnila.

Medzi ďalšie obce, ktorých sa výzva týka, patrí aj Hrabičov (okr. Žarnovica), ktorá tiež vyhlásila zákaz polievania. Podľa starostu Jána Adámika však zatiaľ neevidujú žiadne problémy s výrazným úbytkom vody u obyvateľov, ani požiadavky na náhradné plnenie pitnou vodou. “Momentálne občania, ktorí sú napojení na tento zdroj, sú si vedomí tejto vážnej situácie. Hlavná časť obce ide popri potoku, preto si niektorí aj odtiaľ berú vodu na polievanie, ale s pitnou vodou nepolieva nikto. Horšie bude, ak nastane príliv chalupárov, na kontrolu potom budeme musieť použiť aj hasičov,” obáva sa starosta.

Všeobecne veľký problém s vodou majú aj obyvatelia Novej Bane. To, aby sa dodržiavala výzva SVS, v meste monitoruje mestská polícia a tak sa má zabrániť plytvaniu. Ak ju však podľa slov primátora Branislava Jaďuďa ľudia nebudú dodržiavať, vodári jej užívanie budú musieť regulovať ináč. “Nebude tiecť tak ako sme zvyknutí, ale len v stanovených hodinách. To bude ďalší krok, inak sa to asi nepodarí. Do niektorých častí u nás vo veľkom vozia vodu s cisternou do rezervoáru,” poznamenáva primátor, ktorý si takéto teplotné extrémy nepamätá. Riešením by podľa neho mohlo byť napojenie na tzv. vodovodné diaľkovody.

Zdroj: denník Plus jeden deň

mindpress

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Komentáre k článku