V škole v Štiavnických Baniach cvičia v rámci vyučovania psov: Pozrite, na čo majú slúžiť!
Základná škola s materskou školou Maximiliána Hella v obci Štiavnické Bane neďaleko Banskej Štiavnice, je prvou školou, kde sa ako povinný predmet vyučuje sokoliarstvo. Okrem rozličných zaujímavostí, ktoré táto škola ponúka, prichádza jej vedenie pravidelne s novinkami, na ktoré len tak inde nenarazíte.
Čerstvou novinkou na tejto výnimočnej škole je tzv. záchranársko-kynologický krúžok, ktorý tu prebieha necelý rok a hlavným zámerom iniciátorov tejto myšlienky je naučiť deti zachrániť ľudský život. Riaditeľ školy Pavel Michal hovorí, že spočiatku vznik tohto nápadu podnietila smutná udalosť spred 4 rokov, ku ktorej došlo na pôde školy.
“Priamo v škole v sokoliarni nám zomrel kolega. Naši žiaci, ktorí boli pri tom, vtedy reagovali dobre, okamžite utekali po pomoc. A to bol taký začiatok uvažovania, aby sme deti naučili podávať prvú pomoc a zachraňovať ľudské životy,” vysvetľuje Michal.
Od tohto momentu na škole prebiehali tréningy so záchranármi a keďže chceli toto vzdelávanie zatraktívniť, rozhodli sa pracovať aj so zvieratami – zvolili si záchranársku kynológiu. Voľba formy záchrany bola spočiatku náročná, keďže psy sa používajú na rôzne činnosti ako hľadanie drog, vyhľadávanie miesta vzniku požiaru, mŕtvych tiel, sutín, či lavín. Keďže sa v okolí nachádzajú tajchy, nakoniec sa rozhodli pre vodnú záchranu psami.
“Takže psy učia deti zachraňovať životy, vyťahovať topiacich sa ľudí z vody a popri tom učíme deti podávať prvú pomoc – máme tu tréningový aj riadny defibrilátor, loď, vrhačky, ktoré sa používajú na vyťahovanie, plávacie kolesá, vesty. Rovnako máme objednaný záchranársky paddleboard, ktorý vieme využiť aj v prípade ľadu,” približuje riaditeľ.
Pracujú s dvoma psami – fenkou novofunlandského psa a nemeckým ovčiakom, ktorého vlastní miestny kynológ Jaro Koleda. Ten je zas cvičený na vyhľadávanie revírov a pachových stôp v lese. “Ak by sa niekto stratil alebo topil, sme pripravení pomôcť záchranárskym zložkám alebo hasičom,” dopĺňa Michal.
Samotný krúžok prebieha v popoludňajších hodinách, ale rovnako je aj súčasťou technickej výchovy, všetko záleží aj od počasia. Na simulované topenie bola ešte do polovice októbra nasadená po dohode s rodičmi žiačka školy, ale záujemcov je viac. Keďže je november a nastalo výrazné ochladenie, v prípade potreby sa ponúkol aj starosta obce, ktorý otužuje a zároveň patrí do skupiny Piargske ľadové medvede.
“Sú ľudia, ktorí to chcú vyskúšať a chcú si to sami zažiť, je veľmi atraktívne aj na to aj pozerať. Zatiaľ je tento krúžok určený len pre našich žiakov, potrebujeme to ešte zlepšiť, psy musia dospieť – jeden má rok a 8 mesiacov a druhý rok a 7 mesiacov. Avšak, na jar by sme chceli byť už pripravení tak, že tieto služby ponúkneme v prípade potreby aj záchranárskym zložkám na ostrý zásah,” dodal Pavel Michal s dôvetkom, že deti sú z tejto činnosti nadšené.
“Je o to veľký záujem, vytvára sa skupina detí, ktoré si hovoria záchranári a tie by v budúcnosti chceli ísť aj do ostrého zásahu. Pripravujeme ich preto nielen na orientáciu v teréne a prácu s mapami, ale súčasťou tohto krúžku bude aj fyzická príprava – pohybové i plávacie cvičenia.”
INFOBOX Ján Koleda – Kynológ
“U novofunlandského psa príprava prebieha tým, že ho najprv motivujeme jedlom na pamlsky, lebo nie je prirodzený aportér. Tréning spočíva teda najprv v motivácii. Musíme ho naučiť obliehať človeka, aby nešiel k nemu spredu a aby vedel prísť naspäť k psovodovi. Tiež ho musíme učiť fungovať vo vode – musí priplávať k lodi, v ktorej ho následnej vozíme, aby si na ňu zvykol a nebál sa jej a tiež z nej vedel vyskočiť. Akonáhle príde na breh aj s topiacim sa človekom, dostane odmenu. Toto plemeno pochádza z pobrežia zo severnej Kanady, medzi prstami má blany, takže je veľmi dobrý plavec. Tiež má výbornú srsť, keď vyjde z vody, vytrasie jej až 75%. Preto nie je tak mokrý ako ostatné psy a chodí do vody počas celého roka. Nie je až tak rýchly, ale vie preplávať veľmi dlhé trasy a naraz dokáže odniesť aj viacero ľudí.”
zdroj: denník Plus jeden deň
foto: Facebook/ZŠ M. Hella
Komentáre k článku