Na Slovensku máme vlastného Draculu. Tento však rozdáva údery v ringu! 

S thajským boxom začínal ako 21-ročný, no aj napriek tomu má za sebou už približne sto profesionálnych zápasov a je niekoľkonásobným majstrom sveta. Násilie podľa neho nemá v spoločnosti čo robiť a sám rozdáva údery len v ringu. Ako si spomína na svoj prvý zápas, nad čím premýša pred vstupom do ringu a s čím bojuje celý život? To všetko i omnoho viac nám prezradil v rozhovore Vladimír “Dracula” Moravčík (40), ktorí patrí k najúspešnejším zápasníkom thajského boxu na Slovensku.

 ????Začiatky boli komické

Keď vojdete do Dracula Gymu v Banskej Bystrici, cítite sa ako v známom filme Million Dollar Baby – v strede stojí ring, všade naokolo je špeciálne náčinie a v pozadí sa thajskému boxu oddáva už na prvý pohľad trénovaná mladá žena. “Nezabúdaj na dýchanie,” otáča sa k nej tréner s pripomienkou. Prichádza k nám majiteľ tohto klubu Vlado Moravčík a ochotne nás usádza pripravený odpovedať na všetky otázky. 

Prvá otázka znie – “ako si sa vlastne dostal k bojovému umeniu?” S úsmevom na perách odpovedá: “Moje začiatky boli trochu komické, lebo som bojové špory nemal v láske, dlho som sa venoval futbalu. Ešte som stihol vojenskú službu v Žiline, tam sme mali kurz sebaobrany súčasťou čoho bol thajský box,” začína svoje rozprávanie. Keď sa vrátil zo služby domov, hľadal nejakú športovú aktivitu, ktorej by sa mohol ďalej venovať. 

“Môj kamarát trénoval práve thajský box a zavolal ma na tréning, tak som išiel. Začal som sa tomu venovať čoraz viac, prišli prvé zápasy a výhry, tak som sa do toho dostal. Nakoniec som pri tom už 20 rokov, mám vlastnú školu a teraz sa snažím nahnať ľudí na tento šport,” hovorí s tým, že už po 3 týždňoch tréningov nastúpil na svoj prvý zápas v Žiari nad Hronom, ktorý aj vyhral. A to aj napriek tomu, že neovládal základný postoj, ani techniku. Sám však uznáva, že ide o neštandardný prípad a na to, aby sa človek mohol postaviť do ringu na svoj prvý amatérsky zápas, potrebuje mať za sebou minimálne tri mesiace poctivých tréningov.

???? Poznajú ho aj v Thajsku

Vladimír Moravčík sa venuje nielen thajskému boxu, ale aj kickboxu a MMA (pozn. red. zmiešané bojové umenie). Rozdiel medzi nimi je v tom, že MMA je boj aj na zemi, čiže aj na nej súboj pokračuje. Pri thajskom boxe alebo kickboxe rozhodca do súboja automaticky vstupuje a zápas sa prerušuje. Hlavný rozdiel je aj v tom, že v thajskom boxe je možné používať údery lakťami i kolenami, zatiaľ čo v kickboxe nie. 

Sám si pamätá takmer každý svoj zápas, ale najviac mu v pamäti utkvela prehra doma v Banskej Bystrici, kde vyzval svetového šampióna v thajskom boxe Yodsanklaia Fairtexa o svetový titul. 

“Ten zápas mi vôbec nevyšiel, prehral som tvrdou prehrou, kde ma súper doslova prevalcoval. Zlomil mi sánku, nebol som schopný pokračovať v zápase a rozhodca ma nepustil do ďalšieho kola. Bolo to doma pred vypredaným štadiónom, takže prehra bola naozaj trpká,” spomína si.

 Napriek tomu vznikol medzi ním a Yodsanklainom vzťah – pozval ho do Thajska na tréningy i niekoľko zápasov. “Vždy tu vzniká určitý vzťah medzi zápasníkmi, po zápase si podajú ruky, ale stáva sa aj, že odídu plní vzájomného hnevu, čo určite do športu nepatrí,” myslí si Moravčík, ktorý do Thajska začal chodiť pravidelne na tréningové campy, kde sa pripravuje na svoje zápasy.

 “Zvykol som si tam a domáci ma už spoznávajú, je to milé,” poznamenáva. Domáci zápasníci sa od tých našich odlišujú, čo ale vyplýva z celkovej kultúry a náboženstva a aj keď nejaký súboj prehrajú, nevynímajú to negatívne. Profesionálni zápasníci tam majú na konci kariéry na konte aj cez 300 zápasov. 

“Je to jediný šport, na ktorý vedia vsádzať a stávkovať. Hazard je u nich zakázaný, nie sú tam žiadne herne. Príjemné je, že pri súbojoch im hrá živá hudba. Hudobníci tak dokážu určovať tempo,” ozrejmuje Vlado “Dracula” Moravčík. A prečo mu prischla práve táto prezývka? Vysvetľuje, že vznikla na prvom turnaji o svetový titul v Hongkongu, kedy si domáci odvodili túto prezývku od slávneho Draculu (pozn. red. Vlad Dracula).

 ???? Nechajte deti, nech sa rozhodnú

S mienkou spoločnosti na tento šport bojuje od samého začiatku. Tí, čo sa v tom nevyznajú, si podľa jeho slov myslia, že sa na tréningoch len bijú do hláv a nedajbože sa tréneri snažia vychovávať ľudí, aby boli agresívni. Avšak to nie je pravda, práve naopak.

 “Bojový šport nie je o tom, aby si niekomu ubližoval a bol násilný, ale o tom, aby si bol rozumný a využíval svoju silu na iné veci. Na to dbáme aj v našom klube, nech sa radšej vybijú tu a nie niekde v baroch,” vysvetľuje s tým, že tento názor sa ale postupne mení a bojové športy sú na vzostupe. Myslí si, že by si dieťa malo samo vybrať šport a rodičia by nemali neschvaľovať bojové športy len z princípu.

 On sám v súčasnosti trénuje deti od 3 rokov až po tínedžerov. “Ak dieťa chce ísť na box, rodičia ho majú podporiť. Sú presvedčení, že keď sem príde, bude z neho boxerista alebo šampión, ale to tak nie je. Každá pohybová aktivita je dôležitá. Najprv sa treba stretnúť s trénermi, porozprávať sa o čom to je a tiež si vyskúšať ako prebieha tréning. Mnohí rodičia o tom nemajú predstavu a potom to zaškatuľkujú,” dopĺňa Vlado.

 Sám je otcom 2-ročného Adama a 8-ročného Matúša, ktorý chodí na judo. “Starší syn skúšal rôzne športy, so mnou je tu tiež stále, ale boxu sa zatiaľ ani jeden nevenuje. Ale moja manželka Petra, ktorá pracuje ako komzetička, si občas zatrénuje. Mne napríklad box pomohol aj v tom, že som mal predtým panický strach z lekárov a vďaka nemu som sa naučil vnímať bolesť ináč,” dodáva na záver. Aktuálne sa Vlado Moravčík venuje najmä činnosti klubu a pripravuje sa na udalosť Dracula Fight Night, ktorá sa uskutoční už v sobotu 12. februára v Banskej Bystrici.

zdroj: denník Plus jeden deň

Fotogaléria:

Foto: mindpress ©

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Komentáre k článku